Årets træf for Volkswagen-entusiaster forventes at blive det største til dato

ØSTER HURUP: Dette års ”Men In Bugs Summermeet 2019” afvikles i Fruerlundparken, Øster Hurup i tiden fra 5. - 7. juli.

Kim Jørgensen fra ”Men In Bugs Aalborg” fortæller om træffet: Sammenlignet med vore tidligere afholdte Summermeet - et træf for ældre luftkølede Volkswagen biler årgang 1950-1980 - forventes det i år, at blive det største til dato, hvor der som sidste år, vil være flere hundrede biler på udstillingspladsen lørdag 6. juli fra kl. 13.00

Træffet - som strækker sig over tre dage - har kunnet trække gæster og biler fra hele norden, men er også åben for offentligheden, lørdag eftermiddag, hvor ligeledes mange andre mærker end Volkswagen er indbudte til at komme og vise de flotte køretøjer frem…

Summermeet 2019

er arrangeret og afholdt af en forsamling Volkswagen entusiaster fra klubben Men In Bugs, som har tilholdssted i Aalborg.

Træffet er drevet af frivillige ildsjæle, og der bliver lagt mange kræfter i at få det hele til og ”klappe” udtaler Kim Jørgensen fra Men In Bugs, som er en af de personer som i mange måneder har brugt en god del fritid på at trække de store linjer til dette års Summermeet…

Summermeet er dog et arrangement som hele klubben løfter i fællesskab, da det ellers ville være helt umuligt og gennemføre forsætter Kim Jørgensen, da vi har mange af gæsterne boende på pladsen de tre dage træffet løber over, og der skal jo en vis mængde faciliteter og forplejning til at alle føler sig tilpas…

Hvem er Men In Bugs?

MIB - Men In Bugs er en klub for folk, som har en fælles kærlighed for gamle luftkølede folkevogne.

Vores interesse er, at vedligeholde de gamle vogne og holde dem kørende på de danske veje.

Nogle medlemmer giver deres bil en komplet renovering fra top til bund, andre ønsker at beholde det gamle look på bilerne. Folk har næsten altid et eller andet projekt planlagt i forhold til deres biler, om det så er motor,

bremser, hjul, lak eller sænkning. Der bliver årligt afholdt massere af træf i og omkring Danmark, lige fra Sverige og Norge til Holland og Belgien. Nogle af klubbens medlemmer kører til alle de træf de kan, andre holder sig til vores egne arrangementer i klubben, men når alt kommer til alt brænder vi alle for de gamle luftkølede vogne.

Nogle af klubbens medlemmer har været i klubben mange år, nogle af dem startede allerede i midt 80’eren og vi får stadig nye medlemmer. Klubben blev officiel i 2002 i Aalborg kommune og vi har nu et hyggeligt klubhus sammen med NVMK - Nordjysk Vintage Motor Klub på Forchhammersvej 5, 9000 Aalborg.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...